Naujienos

Naujienos

Bręstantys pokyčiai

2014-01-08

Dalinamės su Jumis išsamaus straipsnio apie darbuotojų įsitraukimą ištrauka, publikuota žurnale „IQ“. Straipsnio autorius Andrius Matuliauskas.

„Darbo rinkoje svarstyklių lėktštelės krypsta į darbuotojų pusę. Norėdamos išlaikyti esamus žmones ir pritraukti naujų šalies įmonės turės imtis neįprastų dalykų.

Personalo specialistai prabyla apie darbuotojų motyvaciją, tiksliau – apie įsitraukimo veiksnį. Kaip rodo bendrovės „OVC Consulting“ pagal „Aon Hewitt“ įsitraukimo metodologiją atliekamas Geriausių darbdavių tyrimas, Lietuvos įmonėse įsitraukęs vidutiniškai kas antras žmogus, o visiškai to nepadariusių dalis siekia 24 proc.

„Bendra tendencija ir išvada – darbuotojų įsitraukimo lygis nepakankamas ir dėl to organizacijos praranda nemažą dalį galimybių tinkamai panaudoti darbuotojų potencialą“, – sakė bendrovės „OVC Consulting“ vyriausioji konsultantė ir įsitraukimo tyrimų vadovė Baltijos šalyse Almanta Jakštaitė – Vinkuvienė.

Sąvokos evoliucija

Lietuvos personalo specialistų žodyne sąvoka „įsitraukimas“ atsirado prieš kelerius metus. Ji, pasak A. Jakštaitės – Vinkuvienės, apibūdina darbuotoją, kuris išsiskiria trimis ypatybėmis: pozityviai mano ir kalba apie savo organizaciją, su ja sieja savo ateitį ir nori stengtis šios labui.

Dėmesio įsitraukimui nereikėtų laikyti tik iš užsienio atėjusia madinga tendencija. „Daugelyje įmonių akcentuojamas reikiamas pasiekti tikslas, o kad jo siekia žmonės ir nuo darbuotojų pastangų labai priklauso, koks bus rezultatas, lieka tarsi tarp eilučių“, – kalbėjo A. Jakštaitė – Vinkuvienė.

Įvairiose pasaulio šalyse atlikti tyrimai rodo, kad labiau įsitraukę darbuotojai įmonėms padeda pasiekti neįtikimų rezultatų. Dėl to jos gali pasigirti net dvigubai ar trigubai aukštesniais pelno rodikliais, gerokai mažesne darbuotojų kaita ir gebėjimu išlaikyti pačius geriausius žmones.

„Gana aukštas bent dviejų trečdalių bendrovės darbuotojų įsitraukimo lygis leidžia organizacijoms pasiekti geresnių rezultatų, būti išskirtinėms, lankstesnėms ir greitesnėms įvertinant potencialias galimybes, lengviau susitvarkyti su pokyčiais“, – sakė A. Jakštaitė – Vinkuvienė.

Natūralu, kad didesnis įsitraukimo lygis padeda išlaikyti žmones. Pasak personalo atrankų bendrovės „Amston“ vadovės Inesos Daugintaitės, įsitraukimas ir saugumas yra kertiniai veiksniai, kurie sulaiko darbuotojus, tad kuo labiau specialistas įsitraukęs, tuo sunkiau jį pervilioti. „Kita vertus, gerokai palankesnės darbo sąlygos sugundo didžiąją dalį kandidatų ir priverčia iš naujo įvertinti tai, ką jie turėjo iki tol“, – sakė pašnekovė. Bet apie tai – šiek tiek vėliau.

Atitinkamos sąlygos

Pradėti rūpintis darbuotojų motyvacija nesunku. A. Jakštaitės – Vinkuvienės teigimu, viskas prasideda nuo požiūrio į darbuotojus ir jų vertinimo, t.y. ar jie laikomi nesunkiai pakeičiamais ištekliais, ar per ilgą laiką išsiugdomu turtu. Visa tai lemia, kaip organizacija elgsis ir ką siūlys savo žmonėms.

Aišku, toliau pasitelkiami atitinkami personalo valdymo metodai ar ištisos sistemos. „OVC Consulting“ savo tyrime, be darbuotojų įsitraukimo, yra apibrėžusi dar keturias sritis, pagal kurias išsiskiria geriausios tvarių rezultatų pasiekusios bendrovės.

Vis dėlto A. Jakštaitė – Vinkuvienė ragino neskubėti ir dar kartą akcentavo iš pirmo žvilgsnio elementarių dalykų reikšmę. „Svarbiausia yra nuostatos ir vertybės, nemažai lemiančios organizacijos vidinę kultūrą, vadovų elgseną ir bendravimą su darbuotojais, įsidiegiamų personalo valdymo sistemų pobūdį. Visa tai arba palaiko ir stiprina darbuotojų įsitraukimą, arba ne“, – sakė ji.

Visą straipsnį rasite verslo, ekonomikos ir politikos mėnesiniame žurnale „IQ“.


Paskutinės naujienos