Naujienos

Naujienos

Darbuotojo asmenybės atitikimas profesijai ir organizacijai

2015-10-13
Darbuotojo asmenybės atitikimas profesijai ir organizacijai

Spalio pradžioje dalyvavome „Lietuvos darbo rinka: vertimo ir kalbų sektorius šiandien ir rytoj“ konferencijoje, kurioje pranešimą skaitė OVC Consulting konsultantas, sertifikuotas MBTI® ir DiSC® lektorius Raimundas Dzimidas. Raimundas dalinosi įžvalgomis apie darbuotojo asmenybės atitikimą profesijai ir organizacijai.

RaimondasNors pastaraisiais metais organizacinės psichologijos moksliniuose tyrinėjimuose itin padidėjęs dėmesys darbuotojo asmenybės atitikimo profesijai, darbui ir atitikimo organizacijai aspektams, o organizacijos savo praktikoje vis daugiau dėmesio skiria esamo ar būsimo darbuotojo asmenybės ypatybėms, šioje srityje dar tikrai ne viskas nuveikta. Raimundas pristatymo metu kalbėjo apie šios srities iššūkius, galimus jų įveikimo kelius ir detaliau pristatė populiariausios asmenybės vertinimo metodologijos MBTI® panaudojimo galimybes.

„Kalbant apie asmenybės sampratos sudėtingumą ir kompleksiškumą, kartais elementariai nesutariama, kas yra asmenybė. Kita vertus, netgi aiškiai įvardijus šį apibrėžimą, kyla kitas klausimas – kokias jo charakteristikas vertinti, siekiant sužinoti – ar darbuotojas tinkamas konkrečiai pozicijai, profesijai, darbui, galiausiai – organizacijai. Negana to, dažnai debatuojama – ką reiškia tas atitikimas, kadangi skirtingose organizacijose šis žodis įgyja skirtingą prasmę.

Organizacijose dažnai nesutariama ir dėl tikslų, kada naudoti asmenybės vertinimo įrankius: atrenkant naują darbuotoją, siekiant atrasti darbuotojo asmeninio tobulėjimo kelią, ieškant tinkamesnio pobūdžio profesinio kelio ar kt. Negana to, rinkoje yra visa aibė asmenybės vertinimo įrankių – tad klausimas, kaip išsirinkti tinkamą?“.

Daug dėmesio pranešime taip pat buvo skiriama ir asmenybės vertinimo naudos aptarimui.

„Plačiąja prasme, asmenybės vertinimo įrankiai pirmiausiai padeda pažinti save, geriau suprasti savo elgesio, mąstymo, jausmų priežastis. Ši informacija žmogui naudinga tiek renkantis profesinį kelią, tiek vertinant jam priimtino darbo pobūdį, tiek „matuojant“ jo derėjimą su organizacija. Organizacijoms naudinga žinoti, kokius kandidatus ketina priimti į darbą, įvertinti, ar jie tinkami numatomam darbui, jo pobūdžiui. Joms taip pat svarbu, kaip skirtingų asmenybių komandos darbą padaryti efektyvesniu, kaip pagerinti sprendimų priėmimą, kaip identifikuoti  asmens augimo potencialą. Šį sąrašą galėtume tęsti ir tęsti,  bet, apibendrinant, tiesioginė asmenybės vertinimo ir darbo su vertinimo rezultatais nauda organizacijoms akivaizdi. O kartais asmenybės vertinimo nauda būna ir netiesioginė, pavyzdžiui, neseniai atlikto tyrimo metu nustatyta, kad vien geresnis savęs pažinimas yra vienas iš faktorių lemiančių didesnį darbuotojų lankstumą.“

Raimundas akcentavo, jog labai svarbu akcentuoti atsakingą asmenybės vertinimo instrumentų naudojimą: „Tinkamai naudojamas įrankis tinkamame kontekste neabejotinai duoda daug vertės ir, priešingai, netinkamai naudojamas įrankis arba naudojamas netinkamame kontekste ne tik neduos jokios naudos, o kartais, kaip rodo organizacijų patirtis, gali ir turėti neigiamą poveikį“.

„Lietuvos darbo rinka: vertimo ir kalbų sektorius šiandien ir rytoj“ konferencijos organizatoriai: Europos Komisijos Vertimo raštu generalinio direktorato Lietuvių kalbos departamentas bei Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Vertimo studijų katedra


Paskutinės naujienos