Naujienos

Naujienos

Ką reiškia dirbti su narcizu: 3 priežastys, kodėl narcizai – puikūs kolegos ir 3 priežastys, kodėl narcizai – sunkūs kolegos

2016-06-21
Ką reiškia dirbti su narcizu: 3 priežastys, kodėl narcizai – puikūs kolegos ir 3 priežastys, kodėl narcizai – sunkūs kolegos

Pažįstu daug narcizų ir dar daugiau žmonių, kurie turi narcisizmo (o jo turime visi). Kartais tai nesugyvenami žmonės, kurių nemėgstu ir vengiu, kartais tai šaunūs draugai, bičiuliai ar kolegos su kuriais ne visada lengva. Na, lengva nuolat ir neprivalo būti. Svarbiausia, kad būtų prasminga.

Viskas paprasta. Tiesiog visi norime būti laimingi.

Garsus visame pasaulyje vengrų kilmės JAV psichologas Mihaly Csikszentmihalyi savo knygoje „SRAUTAS. Optimalių išgyvenimų psichologija“ (net ir lietuviams geriau žinomas angliškas jo teorijos pavadinimas – Flow būsena) dalinasi viena universaliausių įžvalgų:

„Prieš du tūkstančius tris šimtus metų Aristotelis padarė išvadą, kad labiausiai žmonės siekia laimės. Laimės siekiama tiesiog dėl jos pačios, o bet koks kitas tikslas – sveikata, grožis, pinigai ar galia – vertinamas tik todėl, kad taip tikimės būti laimingi. Nuo Aristotelio laikų daug kas pasikeitė. Mūsų supratimas apie žvaigždžių ir atomų pasaulius neįtikėtinai išsiplėtė. Graikų dievai, palyginus su šiandienine žmonija ir jos turimomis galiomis, buvo tarsi bejėgiai vaikai. O šis, pats svarbiausias aspektas per pastaruosius šimtmečius mažai tepasikeitė. Kas yra laimė, mes suprantame ne ką geriau nei Aristotelis, taigi galima teigti, kad aiškindamiesi, kaip pasiekti šią palaimingą būseną, visiškai nepadarėme pažangos.“

Šios M. Csikszentmihalyi eilutės labai daug paaiškina apie žmonių asmenybių charakterių įvairovę. Tęsiant autoriaus mintis, kiekvienas ieškome laimės ir ją atrandame skirtinguose dalykuose. Žmogaus pasirinkimas, ką jis laiko laime, labai stipriai apibrėžia jo pasaulėvoką: jo mintis, jausmus ir elgseną – tai, ką apibendrintai vadiname charakteriu. Todėl dažnai kartojame, nėra gero ar blogo charakterio, yra skirtingos laimės: skirtingas gyvenimo būdas, santykis su pasauliu, savimi ir aplinkiniais, kuriam kiekvienas mūsų simpatizuojame, bodimės ar net piktinamės, priklausomai nuo to, kam skirtas mūsų vertinimas.

Šį kartą žvilgtelkime į tai, ką reiškia būti šalia ir dirbti su narcizu  ar šio charakterio turinčiu kolega. Žmogumi, kuriam laimė tai kitų
pripažįstami jo pasiekimai, pergalės ir šiaip visokeriopas šaunumas. Žmogumi, kuriam svarbiau už viską yra būti geresniu nei kitas, pasiekti daugiau už kitą, turėti daugiau, atrodyti geriau (na, ir visi likę neišvardinti „– iau“). Narcizo pasaulyje žmogus yra vertas tiek, kiek verti jo pasiekimai bei pergalės. Turėti šiuos dalykus yra laimė, netekti – kančia. Žmogaus apsisprendimas kas jam yra laimė, automatiškai nusako kada jis kenčia. Na, o kadangi žmogus iš prigimties siekia laimės ir bėga nuo kančios, taip atsiranda visi kiekvienam charakteriui būdingi elgesiai.

3 priežastys, kodėl narcizai – puikūs kolegos

 • Itin orientuoti į geriausią rezultatą. Kas nori dirbti organizacijoje, kurios paslaugos ar produktai yra labai vidutiniai, įgyvendinami projektai šiaip sau, o pati kompanija užstrigusi praėjusiame šimtmetyje? Kiekvienas save gerbiantis narcizas sieks padaryti daugiau, sukurti geriau, kad jis (ir tuo pačiu jo kompanija) laimėtų. Jo pasaulyje būti antru, reiškia pralaimėti. O pralaimėti, tai negyventi. Todėl jie atiduoda herakliškas pastangas, ieško ir randa priemones vardan pergalės ir rezultato. Neretai jie demonstruoja energiją ir ryžtą, geba įkvėpti savo vizija ir kitus.
 • Iš jų yra ko pasimokyti. Narcizai sau reikalauja geriausių sąlygų, aukščiausios kokybės. Jeigu asocijuoja save su kokia nors sritimi, visą savo dėmesį sutelkia į tai, kad žinotų srities naujienas. Todėl jeigu yra kas nors naujesnio, aukštesnių standartų, jį dominančioje srityje, jie tai žinos, jei galės (o galės), tai ir turės. Todėl jie yra puikūs naujienų ir informacijos šaltiniai. Kadangi savo turiniais jie didžiuojasi ir džiaugiasi, jums tereikia klausti ir klausyti, o jie , patikėkite, ir papasakos, ir parodys, ir parekomenduos.
 • Aplinkiniams demonstruojamame narcizų gyvenime viskas yra gerai. Jie nevargins jūsų skundais apie tai, kaip jam nesiseka, kaip aplinkiniai jo negerbia ar koks jis vargšas, nes… Jie neprašo pagalbos, nes tai reikštų, kad patys nesugeba susitvarkyti. Jie nesiskundžia, kad jiems nesiseka, nes tai reikštų, kad jie nėra pakankamai šaunūs. Tad būsite šalia žmogaus, kuriam viskas gerai, viskas sekasi. Kodėl gi ne. Tai bent jau neslegia. Žinoma, jei pats nesate narcizas.

3 priežastys, kodėl narcizai – sunkūs kolegos

 • Jūs jam – neįdomus. Nesupraskite klaidingai. Jam rūpi ką esate nuveikęs gyvenime, kuo galite būti naudingas ir vertingas. Narcizas 3
  Tačiau kaip žmogus, jūs jam rūpite mažai. Todėl kai reikės rinktis tarp savo ir jūsų interesų, jo galvoje tai net nevirs į dilemą. Narcizo santykis su žmonėmis labai instrumentinis, mat šie reikalingi funkcijoms atlikti, tikslui pasiekti. Žinoma, jie dar ir puiki auditorija, kuri skirta įvertinti narcizo nuopelnus. Todėl, kol esate aktualus, jis mokės jus apsupti dėmesiu, net suvaidinta (tik todėl, kad neišgyventa) šiluma. Tačiau labai tikėtina, kad pirmai progai pasitaikius, būsite išmestas kaip vakarykštis laikraštis su vakar dienos naujienomis. Kam jos įdomios?
 • Jie konkuruoja. Konkurencija – progreso variklis. Tačiau narcizas konkuruoja visur ir visada. Jam sunku būti prastesniu. Jis nėra pakankamai stiprus, kad būtų silpnas. Todėl būti šalia, tai nuolat jausti jo norą lygintis, aplenkti. Kadangi ne visada pavyksta būti geresniu, tenka imtis seniai patikrintų priemonių – žeminti kitus. Gal ir netampi aukštesnis, bet jautiesi aukščiau. To pakanka nusiraminti. Nesugebėjimas būti prastesniu iš paskos, kaip nešvarią virvę tempia ir kitus nemielus bruožus: polinkį nuopelnus priskirti sau, o dėl nesėkmių kaltinti kitus, perdėtą polinkį kritikuoti ir peikti, polinkį dominuoti ir primesti nuomonę, nesugebėjimą dėkoti.
 • Jie žino geriausiai. Jeigu teko darbuotis kartu su narcizu projekte, esate patyrę jų perdėta polinkį kontroliuoti, nepasitikėjimą kitais ir ribotus gebėjimus dirbti komandoje. Jie puikiai priskiria ir išdalina užduotis, reikalauja aukščiausio standarto ir tikslios atskaitomybės. Dirbti jų komandoje, tai būti sraigteliu, kuriam priskirta funkcija. Programa parašyta, jums tereikia laiku, tiksliai viską daryti. Jūsų nuomonė nelabai įdomi, o jeigu ji įdomi, tai ji jau nebe jūsų.

Kaip dirbti kartu?

 • Priimkite jų ribotumus ir vertinkite privalumus.
 • Neužmirškite savo poreikių – ribokite kontakto laiką.
 • Ugdykite atjautą. Atsiminkite, kad kiekvienas laimės siekiame skirtingai.
 • Sudėtingose situacijose koncentruokitės į sprendimą. Daug klausykite. Venkite įsivelti į žaidimą „kas kaltas“
 • Ne prieštaraukite, narcizo idėjoms, o pateikite „alternatyvas svarstymui“.
 • Nesuasmeninkite jo kritikos – mokykitės atskirti narcizo nuomonę nuo faktų.

Visus vadovus, kurie siekia tobulėti dirbant su skirtingomis asmenybėmis, kviečiame į trijų dienų mokymų kursą Vadovavimo psichologija skirtingoms asmenybėms: charakteriai kine ir organizacijose. 

charakteriai_headline_ovclt_15 11

Autorius: Paulius Avižinis, OVC Consulting direktorius ir konsultantas


Paskutinės naujienos