Naujienos

Naujienos

Kaip žaidimai pakeis darbų saugos kultūrą organizacijose?

2015-11-17
Kaip žaidimai pakeis darbų saugos kultūrą organizacijose?

Šių metų lapkričio 12 dieną OVC Consulting konsultantas Gražvydas Šedys skaitė pranešimą konferencijoje „20 saugaus darbo kultūros formavimo galimybių“.

„Džiugu matyti besikeičiantį darbų saugos suvokimą Lietuvoje. Dar visai neseniai darbų sauga organizacijoje buvo suvokiama kaip reikiamų dokumentų turėjimas ir parašų iš darbuotojų rinkimas, tačiau pastaruoju metu dažniau kalbama apie realią darbų saugos naudą organizacijai bei kaip formuoti saugos kultūrą įmonėje, kad būtų įmanoma tą naudą pasiekti. Savo patarimą turėjau ir aš – žaidybinti procesus susijusius su darbų sauga.“, – po konferencijos dalinosi Gražvydas.

Kaip zaidimai pakeis darbu saugos kultura organizacijose_OVCDalinamės jo pranešimo „Kaip žaidimai pakeis darbų saugos kultūrą organizacijose?“ pagrindinėmis mintimis.

Žaidyba (angl. gamification) naudojama siekiant pagerinti įvairiausius procesus ir tų procesų rezultatus: pardavimus, įsitraukimą, mokymąsi, motyvaciją. Gražvydas išskiria tris būdus, kaip žaidyba gali pasitarnauti, siekiant geresnių rezultatų darbų saugos srityje.

  • Darbuotojų mokymas – ugdymas. Žinios, įgūdžiai, susiję su darbų sauga, yra pakankamai techniniai. O mokytis techninių dalykų teoriškai yra tikrai sunku. Darbuotojams mokymuose darosi nuobodu, nesukoncentruojamas dėmesys, tad iki galo neįsisavinama informacija. O jei krūvą popierių, nuobodžias paskaitas ir erzinančius testus pakeistume kuo nors linksmesniu? Pavyzdžiui, nesudėtingu kortelių žaidimu, kuriame dalyviai, traukdami klausimus apie darbų saugą, turi į juos atsakyti, rinkti taškus, rungtyniauti su kitais, o kad laimėtų, turi domėtis konkrečiais darbų saugos aspektais. Juos pateikti galime smagiai iliustruotoje knygutėje. Mokymasis tuomet tampa ne tik efektingesnis, bet ir gerokai smagesnis.
  • Kaip zaidimai pakeis darbu saugos kultura organizacijose_OVC_2Saugaus elgesio skatinimas. Norint skatinti darbuotojus darbo vietoje elgtis saugiai šiais laikais neužtenka vien saldainio ar botago. Galima sugalvoti įvairiausių sužaidybintų sistemų, kurios darbų saugą iš prievolės paverstų linksmu užsiėmimu. Taip padarė viena naftos perdirbimo įmonė – rankų saugojimą ir saugos pirštinių dėvėjimą ji pavertė į „gaudynių“ žaidimą ir užfiskuotų saugos taisyklių nesilaikymas sumažėjo nuo 54 iki 18 procentų! Plačiau apie šį pavyzdį galite paskaityti čia. Idėjų, kaip šioje srityje gali veikti žaidyba, gali būti įvairiausių, tik reikia nebijoti eksperimentuoti.
  • Saugumo monitoringas / stebėsena. Būdų kaip fiksuoti darbų saugos pažeidimus gali būti įvairių. Deja, dažniausiai fiksuojami jau įvykę incidentai. Žaidybos pagalba galime pačius darbuotojus išmokyti matyti vieni kitų nesaugius elgesius darbe ir juos parodyti. Suorganizuokite loteriją – kas mėnesį iš indo ištraukite darbuotojo vardą, kuris gaus kokį nors simbolinį prizą (pavyzdžiui, bilietą į kiną). Tačiau jei kuris nors kitas darbuotojas pastebi savo kolegą besielgiantį ne pagal darbų saugos taisykles, jis gali apie tai pranešti ir pastarasis bus išimtas iš loterijos indo. Kitaip tariant – elgeisi nesaugiai, kas nors pastebėjo, loterijoje šį mėnesį nebedalyvauji. Kitą mėnesį būk atsargesnis (tikrąją to žodžio prasme).

Taigi žaidimams darbe ne vieta? Dar ir kaip vieta. Ir tai ne tik gerina produktyvumą ir įsitraukimą, bet ir didina SAUGUMĄ!


Paskutinės naujienos