Naujienos

Naujienos

Komandos koučingas ar komandos formavimas?

2013-06-10

Tikriausiai nėra tokios įmonės, kuri nebūtų dalyvavusi komandos formavimo renginyje. Šnekamojoje kalboje tokius renginius įprasta vadinti „tymbildingu“. Dauguma komandų po tokių renginių jaučiasi pakiliai, išauga jų produktyvumas, o žmonės įgauna energijos ir gero ūpo. O kur dar visos linksmybės ir atviri pokalbiai gamtoje. Nauji planai, džiaugsmai ir nuoskaudos. Visa tai, ką patiriame komandos formavimo renginiuose, tarnauja vienam tikslui – paskatinti bendradarbiavimą ir bendrumo jausmą. Ir, vargu, ar šiems tikslams realizuoti galima rasti geresnę alternatyvą už bendrą veiklą kur nors gamtoje ar kokioje kitoje, darbų neprimenančioje vietoje.

Kita vertus, vadybos tyrėjai nurodo, kad dažnai komandos formavimas užtikrina tik trumpalaikius pokyčius – po kelių mėnesių komanda grįžta prie jai įprastos rutinos, o vadovai vėl pradeda galvoti apie naujus komandos formavimo susitikimus. Ir tai yra normalu – praktika rodo, kad jei norime, kad tokios iniciatyvos turėtų ilgalaikį poveikį, komandos formavimo renginius reikia kartoti. Ne veltui kai kurios organizacijos turi gražias tradicijas organizuoti įvairiais žaidynes ar iškylas kasmet ar net kelis kartus per metus.

Komandos formavimo renginiuose keliamas klausimas „Kaip galime sustiprinti tarpusavio ryšius?“. Tuo tarpu komandos koučingo atveju šis klausimas skamba kitaip: „Kaip turime tobulėti patys, kad tobulėtų mūsų komanda?

Klausimai panašūs ir tarnauja vienam tikslui – gerinti komandos, kokia ji bebūtų, veiklą bei, žinoma, rezultatą. Kalbant apie šias dvi iniciatyvas verta pažymėti, kad jos nepakeičia viena kitos, o tik papildo ir gali būti taikomos atskirai arba išvien priklausomai nuo situacijos.

Svarbus aspektas yra tas, kad komandos formavimo renginiuose dažniausiai dalyvauja visa įmonė ir ji atlieka įvairias, su darbu nesusijusias užduotis. Tuo tarpu kalbant apie komandos koučingą, čia dalyvauja tik nedidelė grupė žmonių, kuri yra suburta siekti vieningo tikslo. O dauguma komandos koučingo metu atliktų užduočių yra susiję su darbu bei žmonėmis, kurie jį atlieka.

Komandos koučingas tiks konkretaus projekto komandai, tam tikrai vadovų grupei, kuri yra suburta spręsti kokią nors ilgalaikę problemą, pardavimų, finansų ar kitų padalinių darbuotojų grupėms, kurios siekia vieningo tikslo. Taigi, komandos koučingo atveju kalbame apie kur kas mažesnį žmonių skaičių nei visa organizacija. Komandos formavimo atveju užduotys yra visiems vienodos, tuo tarpu komandos koučingo atveju su kiekviena komanda gali būti dirbama visiškai skirtingais būdais, priklausomai nuo to, kokius tobulėjimo siekius komanda kelia.

Norėdami skaityti visą straipsnį, spauskite čia.


Paskutinės naujienos