Naujienos

Naujienos

MODELIS ORGANIZACIJOS TOBULUMUI SIEKTI

2015-08-25
MODELIS ORGANIZACIJOS TOBULUMUI SIEKTI

Dalinamės OVC Consulting partnerės ir konsultantės Dianos Palivonienės ekspertiniu straipsniu apie EFQM tobulumo modelį, jo istoriją ir vertęLiepos 15 – 17 dienomis  Diana dalyvavo mokymuose  „EFQM assessor training“ EFQM institute, Briuselyje ir tapo EFQM modelio vertinimo eksperte.

 „Būdami konsultantais dažniausiai susiduriame su klientų poreikiu kurti ar tobulinti vieną iš jų organizacijos dalių: stiprinti strateginį valdymą, susitvarkyti procesus ar organizacinę valdymo struktūrą, stiprinti pardavimus, formuoti organizacinę kultūrą ir pan. Sutvarkius vieną iš organizacijos dalių po kiek laiko kyla poreikis tvarkyti kitą. O kaip atrodo tobula organizacija, kurios visos dalys veikia puikiai?

Europos lyderiai įsteigė kokybės vadybos fondą

Uždavę sau šį klausimą 1988 metais 14 iškilių Europos verslo organizacijų (tarp jų Volkswagen, Electrolux, Bosch, Nestlé, Fiat ir kitos) lyderiai įsteigė Europos kokybės vadybos fondą (angliškas trumpinys EFQM), skirtą skatinti Europos verslo konkurencingumą. Jų užsakymu šio fondo sutelkti verslo ir akademinio pasaulio ekspertai ištyrinėjo, kuo gi yra ypatingos puikiai veikiančios organizacijos, nepriklausomai nuo jų veiklos srities ir pobūdžio, ir sukūrė EFQM tobulumo modelį – holistinį organizacijos veiklos modelį, skirtą išsamiai ir veiksmingai veiklos analizei bei tobulinimui. Modelio veiksmingumas padarė jį populiariu ne tik Europoje, bet ir kitose pasaulio dalyse.

EFQM tobulumo modelis remiasi keletu vertybinių principų – puikiai veikiančia vadinama tik ta organizacija, kuri:

  • kuria vertę klientams,
  • rūpinasi aplinkos tvarumu,
  • turi ir perteikia aiškią veiklos viziją,
  • tikslingai vysto savo pajėgumus ir darbuotojų talentus,
  • puoselėja kūrybiškumą ir inovatyvumą,
  • kurios vadyba yra lanksti, nuosekli, ir įkvepianti.

Na ir, žinoma, tokia organizacija privalo pasiekti puikius veiklos ar verslo rezultatus.

Yra devyni organizacijos komponentai (kriterijai), kurie parodo, kaip gerai organizacija veikia:

EFQM_kokybes vadyba_tobulumo modelis_organizacijos vertinimas_OVC Consulting_2015

Kiekvieną šių savo dalių puikiai veikianti organizacija valdo tikslingai: planuoja veiksmus, juos įgyvendina, vertina pasiektus rezultatus ir išmoksta pamokas.

Modelis ne tik paaiškina efektyvios veiklos principus, jis leidžia nustatyti kaip gerai organizacija veikia, ir rasti tiksliausius taikinius tolimesniam veiklos tobulinimui. Todėl EFQM sukūrė organizacijoms savęs vertinimo metodiką ir procedūrą, kurią naudodamos jos gali tobulėti, o kartu ir kurti kokybės bei inovatyvumo kultūrą.

EFQM kokybės vertinimas ir apdovanojimai: ar galime dalyvauti?

Norintiems yra vykdomas ir visapusis išorinis vertinimas, kuomet EFQM paruošti ekspertai (tame tarpe ir OVC Consulting partnerė Diana Palivonienė) lankosi organizacijoje, išsamiai išnagrinėja jos veiklą, pateikia savo išvadas, kokį lygį organizacija yra pasiekusi. Lygiai gali būti keli: „Įsipareigojęs tobulumui“ ar „Pripažintas už tobulumą“. Geriausi iš geriausių kasmet dalyvauja EFQM kokybės apdovanojimuose. Praėjusios išorinį vertinimą, organizacijos šiuos apdovanojimus vadina „aukščiausia lyga“, kurioje dalyvaudamas atsiduri tarp iškiliausių organizacijų. Kokybės apdovanojimų nominantai yra įvairūs. Šiemet tarp jų yra ir verslo organizacijos, ir, tarkim, universitetai (http://www.efqm.org/what-we-do/efqm-award-2015 ).

Ką EFQM vertinimas duoda netgi toms organizacijoms, kurios jau daugelį metų pačios yra pavyzdžiu kitiems?

  • Jos pamato, kaip gerai yra susiorganizavę įgyvendinti savo strategiją, pagrįstai įvertina savo stiprybes ir prioretizuoja tobulintinas sritis. Tai suteikia atskaitos tašką tolimesnio tobulinimosi planavimui, įgyvendinimui ir įvertinimui.
  • Atskleidžia priežastinius ryšius tarp sprendimų, kurie yra įgyvendinami, ir rezultatų, kurie yra pasiekiami, pamato savo potencialą.
  • Motyvuoja darbuotojus, įtraukdamos į vertinimą ir sprendimų paiešką, įgyvendindamos patobulinimus ir parodydamos jų efektą.
  • Stiprina savo reputaciją, besilygiuodamos į geriausiai veikiančias organizacijas – ne beveidžius idealus, o realiai veikiančias įmones ir institucijas, ir pačios rodydamos pavyzdį kitiems.

Žinoma, tobulumas yra kintanti sąvoka, todėl ir EFQM modelis nuo jo sukūrimo yra nuolatos atnaujinamas. Kartu plečiasi ir jo vartotojų skaičius: kažkada sukurtas Europos organizacijoms, modelis sparčiai populiarėja kitose pasaulio dalyse. Gal netrukus pamatysime ir Lietuvišką organizaciją tarp EFQM kokybės prizo nominantų?


Paskutinės naujienos