Naujienos

Naujienos

Vadovas – viena koja specialistas

2017-05-09
Vadovas – viena koja specialistas

Organizacijos nuolat kuria ir tobulina naujo darbuotojo įvedimo programas. Siekia kuo greičiau jam suteikti reikiamų žinių, įgūdžių, adaptuoti prie organizacijos kultūros. O kokia situacija, kai vadovu tampa organizacijoje specialistu dirbęs žmogus? Panašu, kad iš specialisto į vadovus išaugusiam darbuotojui apmokymo ir globos vis dėl to dažnai pritrūksta. Dažniausiais paskiriame patyrusį gerą darbuotoją į vadovaujančias pareigas, vadiname tai paskatinimu, o su kokiais keblumais susiduria naujasis vadovas ne visada pasidomime, – juk ne pirmus metus įmonėje dirba, išmoks.

Ramunė Kabašinskienė_2_webGerai, jei žmogus turėjo laimės dirbti su vadovu, iš kurio galima buvo mokytis. Turint pozityvų vadybinio elgesio etaloną, lengviau suprasti, kokių sprendimų iš tavęs tikimasi, kokią poziciją užimti kebliose situacijose. Kiti gi, neturėdami bazinių vadovavimo įgūdžių, mokosi „klaidų ir bandymu“ būdu.

Neretai „šviežias“ vadovas prisipažįsta, kad jam sunku nustatyti kitokius santykius su komanda, iš kurios pats išaugo. Kyla autoriteto klausimas: ar likti draugais, kaip bendrauti, pareikalauti, būti tvirtam, bet neperlenkti lazdos.

Iš specialistų vadovais tapusiems darbuotojams sunku suvokti vadovo vaidmenį. Dažniausiai vadovo veikla asocijuojasi su tomis funkcijomis, kurios išoriškai matomos – planuoti, organizuoti, kontroliuoti. Į jas ir nukreipiamas pagrindinis naujojo vadovo dėmesys. Kitos vadovo kompetencijos, kurių ypač pasigenda pavaldiniai – gebėjimas dirbti su žmonėmis, juos motyvuoti, suburti, ugdyti, – lieka silpnos. Kyla klausimas – nežino, kaip vadovauti žmonėms, o gal nemoka? Slepiasi už lentelių, ataskaitų, daugybės laiškų. Toliau dirba specialisto darbus, nes nedeleguoja. Neturi reikiamų žinių ir įgūdžių arba nesupranta vadovo vaidmens ir prioritetų.

Tad noriu paskatinti, kad paskyrę dirbti specialistą vadovu, nepalikime jo vieno, domėkimės, kaip sekasi. Principas „turėtų išplaukti“ netinka. Naujokas yra naujokas – nepriklausomai nuo pareigų ir darbo stažo. Jam reikia mentoriaus – patyrusio vadovo, kuris įgyvendins rašytą ar nerašytą „naujo vadovo įvedimo programą“ . Juk abipusis tikslas yra kuo greičiau turėti abiem kojomis stovintį vadovą, kuris išmano, kaip ugdyti kitus specialistus – būsimus vadovus.

Straipsnio autorė: Ramunė Kabašinskienė, vyr. konsultantė.


Paskutinės naujienos