Naujienos

Naujienos

„Veidrodėli pasakyk…“: vadovų kompetencijų vertinimas

2015-06-30
„Veidrodėli pasakyk…“: vadovų kompetencijų vertinimas

Galimybė pažvelgti į save iš šono

Kiekvieną dieną ruošdamiesi į darbą mes žvilgtelime į veidrodį – jis mums parodo kokį, išėjus už namų durų, mus pamatys kiti. Pamatę savo atvaizdą veidrodyje mes padarome išvadas ir prireikus imamės veiksmų – sušukuojame nepaklusnią plaukų sruogą – tam, kad atrodytume taip, kaip mes norime, ir kaip iš mūsų to tikisi kiti.

Daugelis tyrėjų pastebi, kad sugebėjimas stebėti, analizuoti ir keisti savo elgesį siekiant geresnių rezultatų yra vienas iš efektyvių vadovų bruožų. O vadovų gebėjimų lygio ir jų vadovaujamų organizacijų pasiekiamų rezultatų ryšys jau seniai niekam nekelia abejonių: vadovų žinios, įgūdžiai bei nuostatos leidžia jiems priimti kokybiškus sprendimus, užsitarnauti autoritetą ir rodyti profesionalumo pavyzdį pavaldiniams.

Darbe mūsų veidrodžiu yra kiti žmonės – jie mato tai, kas mums yra vertinga norint augti ir Almanta Jakštaitė Vinkuvienė_2_webtobulėti, bet ko mes patys be jų pagalbos nematome. Mes ne visi turime išsiugdę gebėjimą matyti save iš šono. O ir nuoširdaus grįžtamojo ryšio iš kitų ne visada pakanka, ypač aukščiausio lygio vadovams.

Todėl organizacijoje prireikia specialių personalo valdymo įrankių tokiam tarpusavio vertinimui vykti. Vienas plačiausiai naudojamų – 360 laipsnių kompetencijų vertinimo metodas, padedantis vadovams save pamatyti „iš šono“, o organizacijoms – tikslingai planuoti vadovų ugdymą.

360 laipsnių kompetencijų vertinimas Lietuvoje jau taikomas daugiau kaip dešimt metų ir yra įprastas versle. Nėra skaičiuota, kokia dalis organizacijų jį naudoja, tačiau jis būdingas toms organizacijoms, kuriose posakis „žmonės yra didžiausias mūsų turtas“ yra ne šūkis, o gyvas veiklos principas. Todėl į žmones yra investuojama, jais pasitikima ir padedama jiems darbą atlikti geriau, suteikiant išsamų ir kokybišką grįžtamąjį ryšį.

Viešojo sektoriaus organizacijose 360 laipsnių kompetencijų vertinimas yra mažiau paplitęs, nors ir čia yra puikių pavyzdžių. Tarkime, Lietuvos statistikos departamentas tokius vadovų kompetencijų vertinimus atlieka nuo 2007-ųjų, kadangi, jų nuomone, vertinimas yra vertingas ir kiekvienam dalyvaujančiam vadovui, ir visai institucijai. Ir tai tik vienas viešojo sektoriaus pavyzdžių.

Planuojama, kad ateityje vadovų 360 laipsnių kompetencijų vertinimas taps bendra valstybės tarnybos personalo valdymo praktika. Nuosekliai modernizuojant Lietuvos valstybės tarnybą, Seimą jau pasiekė Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimai, teisiniame lygmenyje įtvirtinantys valstybės įstaigų vadovų 360 laipsnių kompetencijų vertinimo vykdymą.

Kartu Valstybės tarnybos departamentas rūpinasi, kad būtų sukurtas tam skirtas įrankis ir vykdydamas Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Valstybės tarnyboje būtinų kompetencijų analizė ir valstybės tarnautojų pareigybių aprašymų katalogas“ įgyvendina veiklą „Valstybės įstaigų vadovų 360 laipsnių kompetencijų vertinimo sistemos sukūrimas“. Ilgas diegimo kelias dar priešakyje, tačiau pirmieji svarbiausi žingsniai jau padaryti.

Vertinimo vertė


Paskutinės naujienos