Naujienos

Naujienos

HARVARD BUSINESS REVIEW DĖMESIO CENTRE – SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

2015-05-19
HARVARD BUSINESS REVIEW DĖMESIO CENTRE – SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

HBR1505_geguze_OVCDalinamės mėnesine Harvard Business Review apžvalga, kurią rengia ir, pirmiausia, OVC Consulting bibliotekoje pristato konsultantė Viktorija Matusevičiūtė. Viktorija dalinasi koncentruotomis įžvalgomis, kurios vos per pusvalandį leidžia mums apžvelgti naujausias rinkos tendencijas, tyrimus ir atradimus.

Gegužės mėnesio pagrindinė HBR tema – sprendimų priėmimas.  Sprendimų priėmimo procesą tyrinėja daugybė disciplinų pradedant analitinėmis, baigiant psichologinėmis. Gegužės HBR numeryje pateikiama įvairių sprendimų priėmimo tyrimų organizacijose ir teorijų apžvalga apie lyderius kaip sprendimų architektus ir apie tai, kaip vadovai gali įveikti savo pačių mąstymo klaidas bei paskatinti darbuotojus priimti geresnius sprendimus.

HBR_BESHEARS_CHOICEARCHITECTURELyderiai kaip sprendimų architektai (Leaders as Decision Architects)

Tiek vadovai, tiek jų pavaldiniai darbe daro klaidų, kurių galima išvengti, pvz.: numato per mažai laiko projektui įgyvendinti ar sureikšmina informaciją derančią su asmenine nuomone. Šių klaidų išvengti galima pakeitus aplinką, kurioje sprendimai priimami. Vadovai gali restruktūrizuoti tai, kaip jų organizacijose atliekamas darbas, kad paskatintų protingus sprendimus. Pvz.: klausimas ne „ką turėčiau daryti?“, o „ką galėčiau daryti?“ padeda geriau pastebėti alternatyvas.

Autoriai J. Beshears ir F. Gino straipsnyje pristato 5 žingsnių modelį, kaip sumažinti kognityvinių (mąstymo) klaidų ir žemos motyvacijos įtaką sprendimų priėmimui organizacijoje:

 1. Supraskite, kokias klaidas daro darbuotojai ir kokios yra jų motyvacijos priežastys.
 2. Apibrėžkite problemą, kad nustatytumėte, ar yra elgsenos problemų.
 3. Diagnozuokite, kokios yra konkrečios to priežastys – ar problema kyla dėl to, kad žmonės nieko nedaro? Ar žmonės imasi veiksmų, tačiau daro sistemines mąstymo klaidas?
 4. Pakeiskite darbinę aplinką taip, kad sumažėtų neigiama mąstymo klaidų ir žemos motyvacijos įtaka sprendimų priėmimui. Įgyvendinkite pokyčius, kurie sužadina emocijas, sumažina mąstymo klaidų tikimybę, supaprastina procesą, leidžia įvertinti alternatyvas ne iš eilės, bet vienu metu sukuria galimybės reflektuoti, padidina atskaitomybę, primena apie dar neatliktus darbus.
 5. Įvardinkite platų galimų sprendimų spektrą ir tuomet susikoncentruokite ties vienu.

Apkvailinti patirties (Fooled by Experience)

HBR_SOYER_WHYLEARNINGEXPERIENCEMes interpretuojame praeitį taip, kad ji padėtų mums numatyti ateitį. Bėda ta, kad praeitį matome per daugybę filtrų, kurie iškraipo realybę ir trukdo mums suprasti, kas iš tiesų vyksta aplink mus. Dėl šios priežasties užuot padėjusi, patirtis mus kvailina.

 Kaip to išvengti? Straipsnio autorius R. M. Hogarth pateikia 4 patarimus:

 • Analizuokite nesėkmes ir beveik nesėkmes – ypač už jų slypintį procesą – ir mokykitės iš jų.
 • Skatinkite visus darbuotojus ne tik spręsti problemas, bet ir imtis prevencinių priemonių.
 • Apsupkite save žmonėmis, kurie yra atviri.
 • Ieškokite savo nuomonei prieštaraujančių įrodymų ir skatinkite tai daryti kitus, įsivaizduokite daugiau nei vieną galimą scenarijų.

Tyrimas: Korporatyvinės sveikatinimo programos daro mus nesveikais (Corporate Wellness Programs Make Us Unwell: An Interview with André Spicer)

Kodėl sveikatinimo programos tokios populiarios? Marketingas, kolektyvinė sveikatos idėja (kai kurie sociologai mano, jog sekuliarioje visuomenėje šiandien tai užpildo religijos vietą), kompanijos galvoja, jog sveiki darbuotojai – produktyvūs darbuotojai.

Įdomus faktas, jog paskutiniais 20 metų vadovų, bėgančių maratonus skaičius padidėjo 100%.

Pasirodo, darbuotojų sveikatinimo programų rezultatas geriausiu atveju labai nežymus, kitais atvejais ištirta neigiama įtaka: sveikatinimo programos sukelia darbuotojų kaltę ir nerimą (pvz. prarasti savo darbą – jei rūkai ir pamato vadovas, manai, jog gresia atleidimas? valgai sočius pietus – galvoja kad esi tingus ir neproduktyvus, blogas darbuotojas).

Kad korporatvyinės sveikatinimo programos veiktų svarbu:

 • Tikslingumas, sistemingumas (iš anksto apsibrėžti, kokia problema sprendžiama? ar mums tikrai viso to reikia?).
 • Sveikas protas ir realūs tikslai bei lūkesčiai apie tai, kokie bus tokių programų rezultatai (visi rūkyti tikrai nemes).
 • Rėmai – populiarėja nešiojamos technologijos, kurias darbuotojams apmauna pačios organizacijos (eini pabėgioti, o tavo darbovietė tave seka), tačiau tyrimai rodo, jog kuo daugiau dirbi asmeninio laiko metu, tuo labiau krenta produktyvumas.

Pergudrauk savo mąstymo klaidas (Outsmart Your Own Biases)

Priimdami sprendimus mes visi pernelyg pasikliauname intuicija ir nepagrįstomis priežastimis. Vis dėlto kovoti su žalingais šališkumo šaltiniais mokantis juos pastebėti ir naudojant technikas, pristatomas šiame straipsnyje, yra įmanoma. Priemonės, padedančios išvengti mąstymo klaidų, atvers jūsų matymą apie galimas pasekmes, tikslus ir pasirinkimus, vedančius kokybiškesnio sprendimų priėmimo link.

HBR_SOLL_HOWPREVENTMISWEIGHTING

Nuo ekonomikos prie elgsenos ekonomikos (From “Economic Man” to Behavioral Economics)

Sprendimų priėmimą tyrinėja trys disciplinos: sprendimų analizė, elgsenos ekonomika ir sveikas protas. Kiekvienos mokyklos įžvalgos svarbios norint suprasti, kaip priimami sprendimai. Straipsnyje autorius J. Fox pristato, kaip šios disciplinos atsirado, kaip vystėsi, kokią įtaką turėjo viena kitoms nuo II pasaulinio karo iki šių dienų.

Straipsnio tikslas – suteikti skaitytojui reikiamą informaciją, kad jis galėtų pasirinkti tinkamiausią situacijai požiūrį ir įrankius, padedančius priimti geresnius sprendimus.

HBR_FOX_DECISIONMAKINGPHILOSOPHIES

Lyderiai pasaulyje (Leadership Across Cultures)

Šis straipsnis ypač reikšmingas tarptautinėje aplinkoje dirbantiems vadovams. Jame G. Bains (knygos Cultural DNA autorius) vizualiai pateikia lyderių skirtingose kūltūrose savybių palyginimą, kurį sudarė išanalizavęs 1500 aukščiausių vadovų atsakymus apie jų stipriąsias savybes ir silpnybes. Taip pat pateikiami ir patarimai vadovams bei darbuotojams, dirbantiems su jais, pagal regionus.

hbr


Paskutinės naujienos