Naujienos

Naujienos

Kontaktas ir kontekstas arba ko reikia, norint susikalbėti

2018-02-22
Kontaktas ir kontekstas arba ko reikia, norint susikalbėti

 

Kartais mes kalbamės, bet nesusikalbame, t.y., negirdime ir nesuprantame vieni kitų, nesusitariame dėl, atrodo, paprastų dalykų. Neretai taip atsitinka todėl, kad susitelkę į tai, ką norime kitam žmogui pasakyti arba iš jo sužinoti, per mažai dėmesio skiriame santykio su tuo žmogumi kūrimui. Norint sukurti santykį, padedantį susikalbėti, būtina prisiminti kontakto ir konteksto svarbą.

Kontaktas – tai artumo, susietumo ir saugumo jausmas, kurį patiria bendraujantys žmonės. Kontekstas – tai vidinės ir išorinės bendraujančių žmonių ir bendravimo situacijos aplinkybės. Kontaktas ir kontekstas yra glaudžiai tarpusavyje susiję.

Kontaktą nėra lengva apibūdinti, tačiau pabendravę su kuo nors dauguma iš mūsų galime gana tiksliai įvertinti jį kaip gerą, formalų ar blogą. Ko reikia, kad kontaktas būtų geras? Vienas svarbiausių dalykų – būti „čia ir dabar“. Tiesiogiai bendraudami fiziškai mes visada esame „čia ir dabar“, bet mūsų mintys gali būti „pusiau čia ir dabar“ arba net „visai ne čia ir ne dabar“. Kiek esame „čia ir dabar“ priklauso ir nuo gebėjimo pilnai susitelkti į bendravimo situaciją, ir nuo tikro, nuoširdaus intereso žmogui, su kuriuo bendraujame. Susitelkti padeda gera savijauta, todėl svarbius pokalbius geriau vesti tada, kai gerai jaučiamės tiek fiziškai, tiek emociškai, t.y., nesame pavargę, suirzę ar prislėgti rūpesčių. Kalbant kitais žodžiais, svarbu atsižvelgti į savo vidinį kontekstą ir pasirūpinti, kad jis būtų tinkamas. Susitelkti trukdo skambučiai, kompiuterio ekrane pasirodantys pranešimai apie gautus elektroninius laiškus, todėl patartina išjungti telefono garsą ir atsitraukti nuo kompiuterio. Susitelkti padeda komfortiška aplinka (nėra triukšmo, optimali temperatūra ir pan.), tad, jei yra galimybė, rinkimės būtent tokią vietą. Pasirūpinę bendravimo sąlygomis ir sukūrę tinkamą aplinką sustiprinsime savo ir kito žmogaus gebėjimą susitelkti. Interesą bendravimo partneriui galima išmokti rodyti, naudojant tinkamą kūno kalbą. Interesą rodo optimalus atstumas ir palinkimas link bendravimo partnerio, valdomas akių kontaktas, priimtini prisilietimai. Puiku, jei prie rodomo intereso prisideda ir vidinis interesas, t.y., konkretus žmogus mums iš tiesų rūpi.

Gerą kontaktą sunku sukurti vieno žmogaus pastangomis. Todėl svarbu orientuotis ne tik į savo ir aplinkos, bet ir į bendravimo partnerio kontekstą. Tai nėra lengva. Kiek bebūtume empatiški, vargu, ar tiksliai suvoksime emocinę pašnekovo būseną, bet pasiteirauti, kaip žmogus jaučiasi, ir į tai atsižvelgti galime. Neįmanoma, o ir nebūtina žinoti visų kito žmogaus aplinkybių, bet pasiaiškinti, kas pašnekovui svarbu, ką galvoja konkrečiu klausimu, kas jam patinka, kas nepatinka, tikrai patartina. Suvokimas, kaip mato situaciją kitas žmogus, pagelbės sustiprinti kontaktą. Be to, daugiau žinodami apie kitą žmogų, labiau jį pažindami, tikėtina, nuoširdžiau juo domėsimės.

Straipsnio autorė: Mirolanda Trakumaitė, OVC Consulting vyr. konsultantė